ruzne_h1.jpg, 18kB

Tuto sekci budeme zaplňovat postupně různými tématy.

Bulteriér je báječné plemeno. Někteří tvrdí, že je líný, tlustý a nebo dokonce hloupý…… Ani neví jak se pletou……. Samozřejmě najdete plemenné výjimky, ale drtivá většina bulíků jsou akční, atletická a velice inteligentní zvířata.

Výcvik

S výchovou a základním výcvikem začněte hned jak si malé prasátko přinesete domů. Na „cvičák“ zavítejte klidně hned v dostatečném odstupu po ukončení série očkování. Nechte bulíčka, ať si hraje své drsné hry a ať ho ostatní psi usměrňují. Žádné zvedání nad hlavu, že Vám někdo Vašeho pejska sežere….. Znám několik případů zanedbané socializace a věřte mi, že trpí lidé i psi…...

Základní poslušnost

Myslím si, že každý bulteriér by měl složit alespoň zkoušky ZOP (Základní Ovladatelnost Psa). Není to zkouška, u které se hledí na přesnost, ale spíše na ochotu psa spolupracovat a na jeho základní vychovanost (úmyslně píši vychovanost a ne vycvičenost). S Adélkou jsme složily ZOP na 78 bodů ze 100 možných (více ZDE). Byli jsme 14 ze 16 psů. I to považuji za úspěch a pan rozhodčí kladně ohodnotil snahu u plemene, které na zkouškách často nevídá…………bohužel. S bulteriérem se dají cvičit i mnohdy démonizované obrany. Je však třeba velmi důsledně dohlédnout, aby při nich nebyla rozvíjena zloba, ale pouze kořistnický pud. Z vlastní zkušenosti vím, že bulík je ihned po obraně schopen s figurantem zcela přátelsky laškovat, na rozdíl od mnoha služebních plemen…. Seznam kynologických cvičišť ZDE.

Záchranářské zkoušky

Pro bulteriéra je rovněž velmi vhodný záchranářský výcvik. Jeho skvělý nos a láska k lidem ho k tomuto poslání téměř předurčuje.Tento výcvik vyžaduje velkou trpělivost a rady odborníků. Vše potřebné se dozvíte ZDE.

Lovecké zkoušky

Jsou kapitolou samy pro sebe. Bulteriér je dle FCI řazen do skupiny III, teriéři. Již toto zařazení mnoho napoví…. Jak jsem již zmínila bulík není pecivál. V lese se cítí jako doma. Nehoní však zvěř ani neutíká po stopách. Sleduje svého pána a čeká na jeho povely. Pokud ho člověk nevysílá na stopy, alespoň nosí klacky a lítá okolo. V lese je šťastný….. Dle slov známé chovatelky je téměř každý bulteriér schopen bez intenzivnější přípravy tyto zkoušky složit…..Tak vzhůru do toho, ať nám na výstavách přibývají psi ve třídě pracovní.

Zábava

Tak tato odvětví je buličí specializací…… Agility, coursing, plavání, aport, běhání……… Najděte si se svým psem některou z radostí která bude vyhovovat vám oběma. Pokud jste oba akční a lehkonozí atleti připadají pro vás v úvahu třeba agility (běh přes překážky). Pokud máte rádi procházky po lese, vyžívejte se v nich. Pokud máte rádi trochu adrenalinu a váš bulík je zdatný běžec věnujte se coursingu. Pokud je váš bulík ideálem plemene sbírejte vavříny na výstavách. Pokud …… Je toho opravdu mnoho…..

Má rada na závěr: věnujte svému bulteriérovi dost času, veďte ho pevnou, ale laskavou rukou a odmění se Vám nejen měrou vrchovatou….
Kontakt:
Tereza Velková
e-mail: tereza.velkova@seznam.cz
mobil: 777 027 036